WINNERS

 

Company of the Year
Sponsored by Brighton & Hove Buses
WINNER:  Wave Leisure Trust
FINALIST: Wilson Wilson & Hancock Opticians
FINALIST: Fundraising Auctions

Small Business of the Year
Sponsored by Swindells
WINNER: Le Magasin
FINALIST: HuckleBerryHair
FINALIST: Plants4Presents

 

Businessperson of the Year
Sponsored by Cheesmur Building Contractors
WINNER: Nathaniel Hepburn, Ditchling Museum of Art + Craft
FINALIST: Richard Light, Fundraising Auctions
FINALIST: Jacqueline Elsey, Krunchkins Ltd

 

Best Green Business
Sponsored by Veolia
WINNER: Harvey & Son Ltd
FINALIST: Circle of Life Rediscovery CIC
FINALIST: Tina’s Kitchen

 

Business in the Community
Sponsored by Richard Soan Roofing
WINNER: CTLA Community Transport
FINALIST: Lewes Football Club
FINALIST: Edward Reeves Photography

 

Culture, Leisure & Tourism
Sponsored by Viva Lewes
WINNER: Bluebell Railway Plc
FINALIST: Pells Pool Community Association
FINALIST: Newhaven Fort 
FINALIST: Ditchling Museum of Art + Craft

 

Best Independent Retailer
Sponsored by Wave Leisure Trust
WINNER: W. E. Clark & Son Limited
FINALIST: Chalk Gallery
FINALIST: Alexis Dove Jewellery
FINALIST: Holy Cow! Ice Cream Company Ltd

 

Best Independent Food or Drink Producer
Sponsored by Knill James
WINNER: Burning Sky Brewery
FINALIST: Harvey & Son 
FINALIST: Ridgeview Wine Estate

 

Best Customer Service
Sponsored by Basepoint
WINNER: Cleankill Pest Control
FINALIST: Gateway Cafe (Papachinos Ltd)
FINALIST: The Phoenix Centre

 

The Best Place to Entertain Clients
Sponsored by ACES Magazine
WINNER: Plumpton Racecourse
FINALIST: Chaula’s
FINALIST: Aqua Restaurant

 

Best Business Growth
Sponsored by Platinum Business Magazine
WINNER: Fundraising Auctions
FINALIST: Le Magasin
FINALIST: Industrial Construction Sussex Ltd

Entrepreneur of the Year
Sponsored by LEAP
WINNER: Anna Lane – Treatment Tents
FINALIST: Anthony Eggleton – ProAim Performance
FINALIST: Alison Grant – Fitzroy House
FINALIST: Samantha Revill – Sam Revill Social Media Training
FINALIST: Kate Wood – Kate Wood Communications Ltd

The Professional Services Award
Sponsored by Yelo Architects
WINNER: Wilson Wilson & Hancock Opticians
FINALIST: Mayo Wynne Baxter
FINALIST: Oakley Property Lewes

The Creative Industries Award
Sponsored by UNIGLOBE
WINNER: Atelier Dina Malkova
FINALIST: Design+Product Ltd
FINALIST: Pixeldot